Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • Pod dachem
Gdzie: Dąbrowa Górnicza
Legionów Polskich 69
Kiedy:
Pn. nieczynne
Wt. 10:00 - 13:00
Śr. nieczynne
Czw. 13:00 - 18:00
Pt. nieczynne
Sob. 09:00 - 14:00
Niedz. 13:00 - 17:00
Wiek: Przedszkolak
Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: od 0,00
do 10,00 zł/osoba
Kategoria: Wyprawy i odkrycia
Tel:+48 32 726 41 85
E-mail:m_sztygarka@interia.pl

Zamknięte

Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka

Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego 'Sztygarka' jest miejscem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym. Znajduje się na obszarze dawnej kopalni węgla 'Paryż' w Dąbrowie Górniczej, w okolicy kościoła p.w. św. Barbary, Muzeum Miejskiego "Sztygarka", a także skweru z pomnikiem Stanisława Staszica.

 

Podczas zwiedzania tego obiektu zobaczyć można chodnik wykonany z cegły ceramicznej pełnej (zmieniający swoje wymiary podczas drogi przez kopalnię), tamy, rozdzielnię elektryczną, ekspozycję narzędzi górniczych, kołowrót, wentylatory, agregaty, stojaki hydrauliczne, ścianę wydobywczą, kombajn górniczy, czy też wozy na urobek, drzewiarki i wagony do przewozu pracowników. Zwiedzający przyswajają sobie historię Dąbrowy Górniczej od pierwszej połowy XVIII wieku do lat 80'tych XX wieku w tzw. Osinobusie, dowiadują się o źródle pokładów węgla w regionie, poznają bliżej sylwetkę św. Barbary - patronki górników - która opowiada sama o sobie w jednym z podziemnych chodników! Zachęcamy do obejrzenia filmiku promocyjnego Kopalni Ćwiczebnej, znajdującego się w zakładce 'multimedia', aby jeszcze lepiej zobrazować proces zwiedzania.

 

Po całej tej niecodziennej przygodzie, zarówno młodsi, jak i starsi goście mają możliwość spędzenia swojego czasu w Strefie Aktywności przy zbiorniku Pogoria III (ul. Malinowe Górki, niedaleko molo i budynku Centrum Sportów Letnich Wodnych). Znaleźć tam można różne urządzenia do ćwiczeń sportowych, statek piracki oraz obiekty rekreacyjne.

 

 

Obiekt ten należy do Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)