Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Wąglikowice
    T. i I. Gulgowskich 68
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 6,00
    do 16,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:(0 58) 686-11-30, (0 58) 686-12-
    E-mail:muzeum@muzeum-wdzydze.gda.pl

    Kaszubski Park Etnograficzny

    Najlepsza nauka to taka, podczas której samodzielnie możemy zobaczyć, poczuć i wykonać daną czynność. Taką możliwość daje nam muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, które oferuje zwiedzanie skansenu i różnorodne warsztaty tematyczne. 

     

    kilka słów o kaszubskim parku etnograficznym

    Muzeum to liczy już sobie ponad sto lat i mieści się na 22 hektarach nad jeziorem Gołuń. Jest najstarszym w Polsce miejscem tego typu, prowadzonym pod gołym niebem. Na terenie skansenu rozmieszczone są różnego rodzaju obiekty architektoniczne, takie jak chaty i dworki, pomieszczenia gospodarcze, warsztaty, a także budynki publiczne: kościoły, karczmy i szkoła. Wnętrza tych obiektów precyzyjnie odwzorowują wnętrza budowli od XVII do XX wieku. Budynki są wyposażone w zabytkowe urządzenia, które nierzadko są uruchamiane podczas zwiedzania. Dodatkowo właściciele zgromadzili liczne ludowe pamiątki i zapoczątkowali początek rozwoju kaszubskiego rękodzieła. Doskonale oznaczona trasa muzeum umożliwia samodzielne podążanie szlakiem zabytkowych budynków.

     

    Zagroda drobnoszlachecka z Trzebunia w kaszubskim skansenie (źródło)

     

    oferta dla każdego

    Muzeum organizuje także warsztaty i pokazy, podczas których możemy między innymi nauczyć się: malowania na szkle, wytwarzania ozdób na choinkę, haftowania czy tłoczenia garnków. Skansen zapewnia zabytkowe aranżacje i potrzebne narzędzia, a uczestnik zajęć może zabrać swoje dzieło ze sobą do domu. Organizowane są także specjalne warsztaty, powstałe na wzór XIX-wiecznych zajęć lekcyjnych, podczas których uczestnicy mogą między innymi uczyć się języka kaszubskiego czy też wziąć udział w lekcji muzyki z wykorzystaniem zabytkowych instrumentów. Dodatkową atrakcją są także pokazy, na których prezentowane są prace wykonywane przez rzemieślników w przeszłości, np. drwala lub kowala. W muzeum znajduje się także podwórko specjalne przeznaczone do harców i zabaw; dzieci mogą pod okiem animatora korzystać ze szczudeł, procy i innych zabytkowych zabawek. Miejsce to organizuje także różnego rodzaju imprezy tematyczne i widowiska o każdej porze roku (jest to np. Dzień Dziecka, czyli pełen zabaw i przygód dzień wypełniony niezapomnianymi atrakcjami).

     

    ważne informacje

    Muzeum jest przeznaczone do zwiedzania zarówno przez osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane.Jest także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla osób chcących już teraz zagłębić się w kaszubską historię skansenu we Wdzydzach Kiszewskich, na stronie internetowej dostępny jest wirtualny spacer po muzeum.