Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Działdowo
    pl. Mickiewicza 43
    Kiedy:
    Pn. nieczynne
    Wt. 10:00 - 17:00
    Śr. 10:00 - 17:00
    Czw. 10:00 - 17:00
    Pt. 10:00 - 17:00
    Sob. 10:00 - 16:00
    Niedz. nieczynne
    Cena: darmowe
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:23 697 76 30
    E-mail:impk@dzialdowo.pl

    Zamknięte

    Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego

    Muzeum znajduje się w Działdowie niedaleko Olsztyna. Zwiedzić je możemy bezpłatnie lub za niewielką opłatą wraz z przewodnikiem. Muzeum w interaktywny sposób opowiada nam o dziejach Zakonu Krzyżackiego, a także innych zakonów rycerskich, nawiązując przy tym do historii okolicznych ziem i terenów Państwa Krzyżackiego.

    Historia Zakonu Krzyżackiego przez wiele epok ulegała zniekształceniom, a symbolika zakonu była wykorzystywana zarówno w propagandzie niemieckiej, radzieckiej, jak i polskiej, co znacząco wpływało na sposób przedstawiania historii krzyżackiej. Już w średniowieczu Krzyżacy sami świadomie wpływali na to, w jaki postrzegano ich zakon; stworzyli oni swą białą legendę, powołując się na Boga i świętą misję, jaką miało być podbijanie pogańskich ziem Litwy i Prusów. Swoje okrucieństwa usprawiedliwiali wagą swojej misji. Jednocześnie w ich cieniu narastała czarna legenda, która narodziła się wraz z przejęciem przez Zakon Krzyżacki Pomorza Gdańskiego w 1309 r., po którym polskie społeczeństwo oskarżało rycerzy z czarnymi krzyżami o zabór i wiele innych zbrodni.

      

    Rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem

     

    Technika w służbie historii

     Muzeum opowiada o historii Zakonu Krzyżackiego, starając się przybliżyć współczesnym turystom zawiłości długiej historii zakonu, od czasów średniowiecznych po późniejsze propagandowe wykorzystanie symboliki czarnego krzyża. Dzięki obecności multimedialnych ekranów dotykowych, projekcji 3D i tych nazywanych projekcjami rzeczywistości rozszerzonej, granica między wiekami zostaje zatarta i wszyscy mogą poczuć klimat dawnych czasów.

    Nowoczesna technologia muzealna pozwala nam zobaczyć animację bitew i machin, których używano do oblegania twierdz i zamków. Zwiedzając wystawy, zobaczymy makiety zamków, poznamy uzbrojenie, a także szczegóły życia zakonników niezwiązane z wojną, np. kuchnię zamkową i tajniki przygotowywanych potraw. Historia zakonów rycerskich to także wspaniała okazja to poznania codziennego życia ówczesnych im prostych ludzi - mieszkańców zamków i miast, jak również uprawianego przez nich rzemiosła.

      

    Ekspozycje muzealne

     Ekspozycja główna Muzeum mieści się w pięciu salach i podzielona jest ze względu na okres lub poruszaną tematykę. W pierwszej sali zgromadzone są eksponaty nawiązujące do początków Państwa Krzyżackiego i jego ekspansji, druga sala przybliża codzienność zakonników, trzecia gromadzi w sobie eksponaty z techniki wojskowej, czwarta to opowieść o bitwie pod Grunwaldem; ostatnia zaś mieści w sobie materiały audiowizualne.

    Muzeum zaprasza wszystkie dzieci na zajęcia praktyczne i interaktywne. Proponowana tematyka zajęć praktycznych to poszukiwanie zakopanych skarbów, komiksy na ekranach dotykowych, stroje z epoki lub średniowieczna muzyka. Dzięki nowoczesnej technologii dzieci będą miały też możliwość obejrzenia filmów, przedstawiających świat epoki, poprzez specjalny hełm projekcyjny.