Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Nidzica
  Kamionka 5
  Kiedy:
  Pn. - Pt. 09:00 - 17:00
  Sob.09:00 - 17:00
  Niedz. 09:00 - 17:00
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Wyprawy i odkrycia
  Tel:666 028 991
  E-mail:garncarskawioska@nida.pl

  Zamknięte

  Garncarska Wioska i Rajski Ogród

  Jeśli żyliście w przekonaniu, że nie istnieją już miejsca, w których zobaczyć można wszystkie starodawne rzemiosła, to pora się obudzić i poznać Garncarską Wioskę, czekającą na Was w pobliżu wsi Kamionka koło Nidzicy. Czym jest Garncarska Wioska? To wioska tematyczna, w której kultywowane są dawne tradycje i obyczaje, określające regionalną tożsamość kulturową mieszkańców Nidzicy i okolic.

  Nidzica od wieków związana była z rzemiosłem. Wytwarzano tu piwo, suknie i kapelusze (zwłaszcza słomiane), a także działały tu liczne cechy rzemieślnicze, jak piekarze, rzeźnicy, szewcy czy garncarze. Ludzie ściągali z różnych stron, by brać udział w targach.

   

  Praca kowala polegała m.in. na produkcji narzędzi z metalu

   

  Obecnie wyroby ginących zawodów można pozyskać na organizowanych w Wiosce jarmarkach. Raz w miesiącu w soboty Wioska zmienia się w prawdziwe targowisko, na którym możemy oglądać i kupować unikalne produkty, a wśród nich: pamiątki regionalne, produkty krawieckie, ceramiczne czy florystyczne. Podczas jarmarku można wziąć udział w warsztatach witrażowych, warsztatach wytwarzania papieru czerpanego lub obejrzeć, jak maluje się na szkle.

  Miłośnicy przyrody nie powinni przegapić możliwości zwiedzenia Rajskiego Ogrodu, największego ogrodu pokazowego na Mazurach, w którym rośnie około 3 tysięcy gatunków roślin. Teren podzielony został na 30 zapraszających do zwiedzania i zabawy Zakątków tematycznych; znajdziemy tu m.in. Ogród zapachów, Rajski staw, Jagodnik, Ogród motylkowy i bajkowy, Labirynt i Park Odkrywców. Przy Ogrodzie działa także szkółka roślinna dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tutejszej florze.

   

  Urocze Wrzosowisko jest częścią Rajskiego Ogrodu

   

  Atrakcje Wioski i oferta edukacyjna

  Aby poznać wszystkie możliwości, jakie otwiera przed zwiedzającymi Garncarska Wioska, należy dokładnie ją zwiedzić. Wioskę poznać możemy wraz z przewodnikiem, który oprowadzi nas po jej terenie i pokaże garncarnię, kuźnię i stodołę mazurską, jak również opowie nam nieco o tradycjach rzemieślniczych na Mazurach.

  W ofercie Wioski znajduje się wiele pakietów, które zadowoloną najwybredniejszych. Jeśli zainteresuje nas temat garncarstwa, możemy skupić się tylko na nim i zwiedzić 'Garncarski szlak' razem z muzeum garncarstwa. Jedną z atrakcji wchodzących w skład następnego pakietu (przyrodniczego) jest Kino Przyrody wyświetlające  filmy przyrodnicze w technologii 3D i 2D, które oglądać mogą już sześciolatki. Organizatorzy Wioski zapraszają zwiedzających do udziału w licznych warsztatach rzemieślniczych. Wybór jest naprawdę szeroki, od warsztatów garncarskich, poprzez warsztaty z produkcji i zdobienia papieru czerpanego, malowania na szkle, malowania bombek, wyrabiania świec, wytwarzania pamiątek, po warsztaty ogrodnicze. Dzieci mogą wziąć udział w przygotowanych z myślą o nich Lekcjach Przyrody, odbywających się w szkółce Rajskiego Ogrodu, na których dowiedzą się m. in. gdzie migrują bociany, po co potrzebne są pszczoły i skąd biorą się bursztyny.

  Maluchy nielubiące siedzieć w miejscu mogą wziąć udział w proponowanych grach terenowych, polegających na szukaniu skarbów i rozwiązywaniu zagadek. Jeśli zgłodniejemy lub zmęczymy się zwiedzaniem, możemy zregenerować siły, smakując tradycyjnej mazurskiej kuchni w Gospodzie 'Ptasie radio'.