Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • WC
  • Pod dachem
  • Wi-fi
Gdzie: Czeladź
Dehnelów 45
Kiedy:
Pn. nieczynne
Wt. 09:00 - 17:00
Śr. 09:00 - 17:00
Czw. 09:00 - 17:00
Pt. 09:00 - 17:00
Sob. 09:00 - 17:00
Niedz. 09:00 - 17:00
Wiek: Wszyscy
Cena: darmowe
Kategoria: Sztuka i kreatywność
Tel:(32) 263 00 88
E-mail:elektrownia@galeria-elektrownia.czeladz.pl

Otwarte

Galeria Sztuki Współczesnej 'Elektrownia'

Galeria Sztuki Współczesnej 'Elektrownia' w Czeladzi niesie ze sobą lata ciekawej, ważnej dla wielu mieszkańców miasta, historii. W XIX wieku znajdowała się na tych terenach kopalnia 'Saturn', która wydobywała węgiel kamienny, stanowiąc później jedną z najnowocześniejszych w tym czasie kopalń górnictwa węglowego oraz niezwykle ważny element miasta. Rok 1993 przyniósł jednak niefortunne wieści - zdecydowano o likwidacji zakładu górniczego.

 

Dzisiaj, po wielu inwestycjach oraz renowacjach, te tereny poprzemysłowe (w tym zabytkowy, ceglany budynek powstały w latach 1902-1908, zaprojektowany na planie prostokąta przez samego Józefa Piusa Dziekońskiego) stanowią nie tylko pamiątkę, ale również siedzibę galerii, w której zachowało się w znakomitym stanie wiele cennych maszyn i urządzeń górniczych. Zwiedzający mogą natknąć się tutaj na Generator 'Wanda' z 1903 roku, kompresor, przetwornice, pulpit sterowniczy oraz suwnicę, jednak Galeria 'Elektrownia' oferuje dużo więcej niż tylko samą wystawę zabytkowych eksponatów. Organizowane są tutaj przede wszystkim wystawy prac malarskich, graficznych, fotograficznych, czy też rzeźbiarskich, liczne wydarzenia muzyczne, przedstawienia, a nawet warsztaty taneczne! Stała wystawa na temat historii kopalni 'Saturn' i przemysłu Czeladzi znajduje się na pasażu z parkiem zaraz obok samej galerii i czeka na to, aby podzielić się z odbiorcą swoją wiedzą. W budynku mieści się także multimedialna sala konferencyjna, w której jest możliwość zorganizowania wielorakich spotkań.

 

Zwiedzanie odbywa się od wtorku do niedzieli w godzinach 09:00 - 17:00, a grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą konsultację telefoniczną pod nr 32 263 00 88. Wstęp pozostaje bezpłatny. Zapraszamy przez cały rok!

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)