Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Rybnik
  Smolna 15G
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Koncerty i widowiska
  Tel:605 271 117, 503 008 339
  E-mail:jsmolka@wp.pl

  Filharmonia Rybnicka

  Filharmonia wywodzi się z roku 1934 z Rybickiej Orkiestry Symfonicznej, założonej przez obecnych patronów Filharmonii Rybnickiej, braci Szafranów. Skromne, muzycznie utalentowane rodzeństwo wywodzące się z prostej rodziny górniczej było inspiracją na tyle silną, by doprowadzić do powstania Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranów, którego zasługą jest reaktywacja orkiestry po latach wojennych i tym samym kontynuowanie tradycji muzycznych, z których sławny jest cały Rybnik. 

   

  Działalność artystyczna 

  Muzykę tworzoną i odgrywaną przez orkiestrę filharmonii usłyszeć można na wykonywanych koncertach, odbywających się w Teatrze Ziemi Rybnickiej, kampusie rybnickim lub pobliskich kościołach. Muzyka filharmonii rozbrzmiewa zawsze podczas największych polskich świąt. Na działalność artystyczną instytucji składają się również prezentacje muzyki chóralnej w ramach festiwalu Dni Cecyliańskich, a także prezentacje muzyki najzdolniejszych wychowanków rybnickiej Państwowej Szkoły Muzycznej w ramach tzw. koncertu szkolnego.

   

  Koncerty edukacyjne 

  Filharmonia włącza się w nurt edukacyjny poprzez koncerty prowadzone specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Dzięki udziałowi w cyklu koncertów, słuchacze mogą zapoznać się z melodiami najbardziej znanych utworów klasycznych, takich jak opera 'Carmen' czy dzieła Piotra Czajkowskiego. Edukacja poprzez muzykę jest jednym ze statutowych zadań Filharmonii. Cykl koncertów powołano do istnienia po to, by pozyskiwać nowych słuchaczy, uczyć ich poprzez pokazanie wysokiej kultury kryjącej się za harmonijnymi dźwiękami orkiestry oraz wskazywać wartości niesione przez muzykę. Odbywające się co roku koncerty prezentują młodym słuchaczom instrumentarium orkiestry, budowę poszczególnych instrumentów oraz specyfikę grania na nich. Młodzi adepci mają szansę na przyswojenie znaczenia rytmu czy melodii. Najbardziej ambitni uczestnicy koncertów mogą spróbować swoich sił w konkursie wiedzy muzycznej, który wieńczy każdy cykl koncertów.