Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Jastrzębie-Zdrój
    Witczaka 4
    Kiedy:
    Pn. - Pt. 08:30 - 17:30
    Sob. nieczynne
    Niedz. nieczynne
    Wiek: Przedszkolak
    Uczeń podstawówki
    Nastolatek
    Cena: darmowe
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:32 47-17-924
    E-mail:sekretariat@mok.jastrzebie.pl

    Zamknięte

    Chata śląska

    Nie lada atrakcją dla odwiedzających Galerię Historii Miasta jest tradycyjna chata śląska, znajdująca się wewnątrz zabytkowego budynku Łazienek. Ciekawostką jest fakt, że do jej budowy wykorzystano 60 ton drewna. W chacie można wejść do kuchni, zajrzeć do komory i kuźni.

     

    Izba z piecem (zwana czarną izbą) dawniej służyła jako kuchnia, sypialnia i miejsce spotkań czy posiedzeń z rodziną. Tutaj koncentrowało się życie towarzyskie i rodzinne na co dzień. Miejsca było niewiele z uwagi na to, że rodziny były wielodzietne i wielopokoleniowe. Centralnym miejscem w muzealnej izbie jest piec. Dawniej spełniał on wiele funkcji: ogrzewał izbę, na nim gotowano posiłki, pieczono chleb, a nawet służył do spania. W kuchni znajdują się również inne meble, które obowiązkowo musiały być w każdej śląskiej chacie: byfyj (kredens), stół z krzesłami i łóżko. Miejscem odwołującym się do sfery sakralnej jest święty kąt z figurkami i obrazami Jezusa, Maryi i świętych. Pełnił on funkcję domowego ołtarzyka. W izbie znajdują się ponadto niezbędne urządzenia, takie jak: maśniczka, centryfuga, młynek i inne.


    W komorze każdy zwiedzający może przekonać się, jak dawniej wyglądały sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie. Można prześledzić proces powstawania chleba (od zasiewu aż do wypieku), kiszenia kapusty, czy dowiedzieć się do czego służyły troki. Jedną ze ścian komory zajmują narzędzia stolarskie m.in. ciosło, heble, świdry, ośniki.


    Kolejnym pomieszczeniem w chacie jest kuźnia. Dawniej miejscem pracy kowala był odrębny, wolnostojący budynek. Jednak z powodu braku technicznych możliwości, kuźnia stanowi część chaty. Wzrok odwiedzających przyciąga olbrzymi, pięknie zdobiony miech do rozniecania ognia w palenisku. W warsztacie kowalskim znajdziemy również tradycyjne narzędzia kowalskie.

     

    Galeria Historii Miasta jest czynna dla odwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-17.30, a w okresie od 1 lipca do 15 września również w niedzielę w godzinach 14.00-19.30.