Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Wolin
    Recław 37
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 6,00
    do 10,00 zł/osoba
    Kategoria: Wyprawy i odkrycia
    Tel:781 004 090, 781 004 085
    E-mail:stowarzyszenie@jomsborg-vineta.com

    Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG - VINETA WOLIN

    Cóż kryje się za tą długą nazwą? Centrum Słowian i Wikingów to projekt grupy historycznych pasjonatów, którego celem jest wskrzeszenie dawnego słowiańskiego ducha, niegdyś unoszącego się nad wyspą Wolin. Miłośnicy wczesnośredniowiecznej historii wyspy chcą realizować swoją pasję i opowiadać o niej innym. W ramach projektu wybudowano skansen na nabrzeżu Dziwny. Rekonstrukcja obejmuje już kilkanaście replik historycznych obiektów i ciągle się rozwija, a czuwające nad nią stowarzyszenie wytycza sobie nowe cele i zadania. 

     

    Pasja w służbie historii 

    Impulsem do odtworzenia historii miasta były wykopaliska archeologiczne prowadzone w zeszłym wieku. W toku poszukiwań natrafiono na wiele cennych zabytków, które nieuchronnie znalazłyby swoje miejsce w muzealnych zbiorach, gdyby nie inicjatywa, jaką wykazała się grupa wolińskich pasjonatów. Wpierw podjęli oni działania formalne, jak założenie pozarządowej instytucji, następnie zaś podróżując i korzystając z doświadczeń innych miast rekonstruujących swoje zabytki, zdołali wybudować skansen obecnie stanowiący jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych wczesnośredniowiecznej historii Słowian i Wikingów. Atrakcja przyciąga co roku ok. 70 tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Stowarzyszenie zaś rozrosło się i dziś zrzesza ludzi różnych zawodów, gotowych bez reszty oddawać się wspólnej pasji - odkrywaniu historii sprzed tysiąca lat.

    A jest co odkrywać, bowiem Wolin kryje w sobie niejedną tajemnicę. To niedawno jeszcze popegeerowskie miasteczko w czasach średniowiecznych było jednym z największych i najbogatszych miast Europy. Reprezentuje je skansen, a właściwie już cała osada historyczna, w której oglądać można repliki 27 chat, 2 bram z wałami i umocnieniami obronnymi, a także nabrzeże portowe. Prezentowane obiekty wpisują się w okres od IX do XI wieku.  

     

    Plany, które stają się rzeczywistością

    Jednak skansen nie jest jedynym celem stowarzyszenia, podjęte działania są wielotorowe. Poza rozbudową historycznej osady o kolejne chaty i obiekty woliński miłośnicy historii angażują się wiele projektów społecznych, m.in. organizują Festiwal Słowian i Wikingów - jedną z większych imprez typu historycznego na świecie. W planach stowarzyszenia znalazły się także zajęcia edukacyjne, np. warsztaty nauki ginących zawodów - takie jak ciesielstwo czy szkutnictwo - a także edukacyjne pokazy prezentujące średniowieczne sposoby produkcji biżuterii, tkanin, naczyń glinianych i wielu innych przedmiotów codziennego użytku. 

    Warto wybrać się także w rejs łodzią należącą do stowarzyszenia - jest to wierna replika statku wikińskiego o długości 12 metrów, która do tej pory zawitała już do kilkudziesięciu europejskich portów. Wolińscy pasjonaci chcą także, aby na terenie wyspy powstała stocznia szkutnictwa historycznego, która zajmowałaby się budową replik słowiańskich i wikińskich łodzi. Te ambitne plany są na bieżąco realizowane, dlatego jeśli intryguje Was wczesnośredniowieczna historia Wolina, koniecznie śledźcie poczynania stowarzyszenia. 

     

    przydatne informacje

    Skansen można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie w sezonie trwającym od kwietnia do października. Cokolwiek wybierzemy, warto z wyprzedzeniem zaplanować godzinę wolnego czasu, by dobrze zapoznać się z historią Słowian i Wikingów. 

     

    godziny otwarcia
    kwiecień 10.00 - 16.00
    maj 9.00 - 16.00
    lipiec - sierpień 9.00 - 18.00
    wrzesień - październik  10.00 - 16.00