Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Włocławek
  Łęgska 28
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Domy Kultury i biblioteki
  Tel:54 427 02 30, 54 427 02 55
  E-mail:sekretariat@ckbb.pl

  Centrum Kultury Browar B

  Centrum Kultury "Browar B." rozpoczęło swoją działalność 1 września 2013 roku, na mocy połączenia  Włocławskiego Centrum Kultury  z Włocławskim Ośrodkiem Edukacji i Promocji Kultury. Od tej pory placówka rozwija się w różnorodnych kierunkach sztuki, proponując zajęcia i wydarzenia z zakresu muzyki, tańca, plastyki, literatury, filmu, i teatru oraz zajmuje się organizacją imprez zarówno masowych, jak i kameralnych.

   

  odrobina historii

  Od początku XIX wieku obiekt należał do rodziny Bojańczyków, którzy prowadzili największy browar w całym Królestwie Polskim. Był to jedyny zakład tego typu we Włocławku, co spowodowało, że odegrał znaczącą rolę w kreowaniu industrialnego wizerunku miasta. I Wojna Światowa doprowadziła do upadku przedsiębiorstwa, a jakiekolwiek próby jego ratowania nie przyniosły oczekiwanego efektu. Budynek browaru na długi czas został przejęty przez państwo, natomiast w drugiej połowie XX wieku rezydowały tam przede wszystkim firmy prywatne. Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej budynek został wyremontowany i zaadaptowany na nowe Włocławskie Centrum Kultury. 

   

  Lekcje rysunku to jedna z propozycji Centrum Kultury "Browar B." dla najmłodszych

   

  propozycje dla dzieci 

  Instytucja organizuje wiele warsztatów, których oferta jest skierowana głównie do dzieci. Duża część z nich dotyczy rozwoju zdolności manualnych. Do wyboru są następujące zajęcia: tkactwo, ceramika, grafika, rysunek (także rysunek komiksowy architektoniczny) oraz malarstwo. Dla maluchów od 5 roku życia prowadzone są ciekawe ćwiczenia z technik eksperymentalnych, skupione na niestandardowym malarstwie - na zajęciach dzieci wykorzystują wszystkie dostępne formy malowania, a ogranicza je tylko wyobraźnia.

  We włocławskim Centrum Kultury prężnie działa Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy", którego młodzi i zdolni członkowie podróżują po całym świecie, biorąc udział w konkursach i festiwalach. Z kolei Grupa fotoOBIEKTYWni to propozycja dla miłośników fotografii chcących zacząć przygodę ze sztuką lub szlifować posiadane umiejętności. Dla małych pasjonatów muzyki i dobrej zabawy, instytucja ma w ofercie Zajęcia umuzykalniające. 

   

  filie

  "Browar B." posiada trzy filie rozmieszczone na terenie całego miasta. Ich oferta skierowana jest głównie do najmłodszych mieszkańców Włocławka.

  • Klub "Zazamcze"

  Filia od 2014 roku funkcjonuje jako klub osiedlowy, ale nadal pozostaje nieodłączną częścią "Browaru B". Placówka za główny cel stawia sobie artystyczną edukację dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym miejscu każdy, kto amatorsko zajmuje się sztuką (tańcem, teatrem, muzyką) otrzyma wsparcie merytoryczne oraz pomoc w organizowaniu wszelakich projektów kulturalnych. Wykwalifikowani instruktorzy prowadzą różnorodne zajęcia artystyczne zarówno dla maluchów, jak i nastolatków. Warsztaty taneczne obejmują następujące techniki: taniec klasyczny, nowoczesny, towarzyski, orientalny, hip-hop, jazz, breakdance. Dzieci lubiące muzykę mogą szlifować swoje umiejętności podczas warsztatów gitarowych, perkusyjnych lub w studio piosenki, gdzie będą pracować nad dykcją, emisją głosu i interpretacją tekstów muzycznych. Klub cyklicznie organizuje tematyczne Rodzinne Warsztaty Twórcze - np. w maju ćwiczenia będą dotyczyć rzeźbiarstwa, maluchy wraz z rodzicami będą mogli stworzyć swoje figurki z gliny. 

   

  • Klub "Stara Remiza"

  Filia jest położona w samym centrum miasta, jako część Włocławskiego Centrum Kultury funkcjonuje od 2003 roku. Nazwa placówki jest ściśle związana z jej historią. Dawniej w budynku rezydowała Miejska Straż Ogniowa, a 100 lat później znajdowało się tutaj Muzeum Pożarnictwa. Klub opiera swoją działalność na edukacji kulturalnej mieszkańców Włocławka. Maluchy mają możliwość szlifować swoje zdolności taneczne w dwóch sekcjach: tańca nowoczesnego lub hip-hopu i street dance’u. Pasjonaci muzyki mogą udać się na zajęcia wokalne, a dla dzieci, które nie są jeszcze zdecydowane jaki kierunek sztuki jest dla nich odpowiedni, prowadzone są artystyczne zajęcia ogólnorozwojowe. Ich celem jest zaznajomienie uczestników z ogólnie pojętą sztuką, poznanie możliwości jej odbioru i pobudzenie wyobraźni. Uczniowie mający problem z językiem angielskim, odrabianiem prac domowych mogą zapisać się do szkółki językowej "Easy English". Mali fanatycy gier również znajdą tutaj coś dla siebie: "Włocławski Klub Szachowy 1938" zaprasza w swoje szeregi nawet najmłodszych mieszkańców miasta - warunkiem jest ukończenie 7 roku życia. Dla trochę starszych dzieci - od 10 lat, są organizowane spotkania Klubu Strategicznych Gier Bitewnych Fantasy i SF "Fenix". Uczestnicy przeniosą się w świat dobrze znanych nam planszówek, nauczą się strategicznego myślenia, pobudzą swoją wyobraźnię. Ponadto spędzą czas z (realnymi) osobami o tych samych zainteresowaniach - jest to doskonała alternatywa dla popularnych dzisiaj, a przy tym nielubianych przez rodziców gier komputerowych! Bardzo interesujące są również warsztaty modelarstwa redukcyjnego. Tutaj tworzy się minimalistyczne budowle oraz inne elementy naszego codziennego życia z różnorakich materiałów np. kartonu, żywicy, drewna. 

   

  • Klub "Łęg"

  Dawniej było to miejsce spotkań mieszkańców, w którym organizowano wiele imprez okolicznościowych. Obecnie placówka zajmuje się edukacją kulturalną i czuwa nad powstającymi w niej kołami zainteresowań. Dla dzieci w wieku 5-12 lat organizowane są zajęcia z języka angielskiego, podczas których maluchy poznają słownictwo, przełamują bariery przed mówieniem oraz przyswajają sobie historię krajów anglojęzycznych. Wykwalifikowani instruktorzy prowadzą zajęcia plastyczne, ich zakres dodatkowo obejmuje nowoczesne techniki, takie jak: filcowanie, decoupage czy papieroplastyka.  Interesujące są również zajęcia taneczne - uczą tańca disco dance, bardzo żywego i ruchliwego. Dla dzieci chcących spożytkować swoją energię prowadzone są ćwiczenia sportowe z boksu. Ich celem jest poprawa kondycji oraz nauka samodyscypliny.