Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Jaworzyna Śląska
    Towarowa 4
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 0,00
    do 25,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:+48 74 63 74 330, +48 692 407 40
    E-mail:muzeum@muzeumtechniki.pl

    Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

    Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka, konduktorze łaskawy, byle nie do Warszawy... Chyba każdy z nas kojarzy tę wesołą piosenkę Ryszarda Rynkowskiego, przy której najmłodsi chętnie dołączają do zabawy w pociąg. Sama kolej już od wielu, wielu lat fascynuje i dostarcza niezapomnianych wrażeń, szczególnie tych podczas wspólnych podróży. Czy jesteście gotowi na kolejną? Panie konduktorze, jeśli nie do Warszawy, to może do...Jaworzyny Śląskiej!

     

    Misja: Muzeum

    Chociaż Muzeum funkcjonuje od 2005 roku, historia tego miejsca sięga XIX wieku. Dzięki temu, na terenie zabytkowego taboru kolejowego będziemy mogli prześledzić ewolucję kolei - od starodawnych parowozów po lokomotywy elektryczne. Znajdziemy tutaj również liczne urządzenia, narzędzia i dokumenty kolejowe oraz tematyczne zbiory ikonograficzne związane z terenem Śląska. Dodatkowo, zwiedzający mogą przejechać się jednym z zabytkowych pojazdów po wiodącej przez najważniejsze części muzeum “Trasie Parowozowej'!

     

    Muzeum Kolejnictwa zaprasza na przejażdżkę (fot. Mariusz Sitowski)

     

    Rozkład jazdy

    Oprócz klasycznego zwiedzania ekspozycji, Muzeum oferuje szereg innych atrakcji. Obok nocnego zwiedzania i możliwości poznania tajemniczych zakamarków terenu Muzeum, bardzo ciekawie prezentuje się oferta edukacyjna; uczniowie będą mogli m.in.: zaprojektować własną makietę kolejową, zapoznać się z budową parowozu, poznać interesujące fakty na temat zawodów kolejowych i przyjrzeć się z bliska pracy kolejarzy. Zajęcia proponowane przez Muzeum w Jaworzynie są także doskonałą okazją do dyskusji na niecodzienne tematy, takie jak rewolucja przemysłowa czy pojęcie “wynalazku'. Równie ciekawą atrakcją jest przejazd legendarnym, amerykańskim autobusem szkolnym.

    Dla gości zostało udostępnione Kolejowe Bistro, ulokowane w stylowym wagonie barowym PKP z lat 70-tych. Osoby, które chciałyby zostać na dłużej, mogą przedłużyć swój pobyt nocując w specjalnych wagonach sypialnych lub w pobliskiej Willi Fisher.   

     

    Muzeum organizuje wiele imprez dla swoich najmłodszych gości

     

    Na szczególną uwagę zasługują też projekty organizowane przez Muzeum Kolejnictwa:

    • Miasto Dzieci, coroczne wydarzenie, podczas którego najmłodsi - niczym prawdziwi dorośli - 'pracują' w wybranym zawodzie i, oczywiście, otrzymują wynagrodzenie!
    • Diesel Fest - plenerowy Festiwal Lokomotyw Spalinowych organizowany co roku w okresie majówki;
    • Festiwal Zabytków Techniki, majowa impreza przybliżająca historię ewolucji techniki i przemysłu na Dolnym Śląsku; 
    • Gala Pary, czyli międzynarodowy zlot czynnych zabytkowych lokomotyw połączony z prezentacją dolnośląskiego rozwoju przemysłu i rolnictwa.