Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Wycieczka do muzeum z dzieckiem

Dobrze wiecie, że edukacja to bardzo ważny element w życiu dziecka, który zaprocentuje w przyszłości. Ale z drugiej strony, nie samą pracą człowiek żyje! Zbliża się wolny weekend i chcielibyście miło spędzić go z Waszą pociechą - przecież dzieciństwo to też czas zabawy. Tak naprawdę, nie musicie rezygnować z żadnej z tych rzeczy. Może pójdziecie razem do muzeum? Wiemy, to brzmi nudno. Jednak wcale nie musi tak być. Współczesne muzea oferują programy dla maluchów, mają w swoich zasobach elementy interaktywne, a nawet mogą Was zabrać w podróż w czasie, dzięki… elementom teatru! To się dopiero nazywa nauka przez zabawę!

 

Żywe Muzeum Piernika

W czasie wycieczki do Torunia piernik to element obowiązkowy! Ale nie musicie się ograniczać do kupienia go w sklepiku i delektowania się nim. Co powiecie na upieczenie tego smakołyku samodzielnie? To miejsce na pewno przypadnie do gustu wszystkim małym łasuchom. Po wejściu do muzeum, przeniesiecie się do czasów średniowiecza, gdzie poprowadzą Was Mistrz Piernikarski i Wiedźma Korzenna. Ci wyjątkowi przewodnicy pokażą Wam wszystko, co musicie wiedzieć o wypiekaniu tradycyjnych toruńskich pyszności. Drugie piętro przeniesie Was od razu do przełomu XIX/XX w., do manufaktury Rodzeństwa Rabiańskich. Poza obejrzeniem zabytkowych maszyn i pieca, każdy chętny może ozdobić swój piernik lukrem na warsztatach, które prowadzi artystka malarka. Uczestnicy mogą oczywiście zabrać swój wypiek na pamiątkę.

 

Żywe Muzeum Piernika to jedno z najciekawszych muzeów dla dzieci. Jest ono otwarte codziennie od 10 do 18 i mieści się w starym spichlerzu przy ul. Rabiańskiej 9. Dorośli za swój bilet zapłacą 15zł, a wstęp dla dzieci kosztuje 10zł. Maluchy poniżej 3 r.ż. mogą zwiedzać bezpłatnie.

Piernik
Własnoręcznie wykonany piernik

 

Muzeum Toruńskiego Piernika

Przed Wami piernik w kolejnej odsłonie. Muzeum Toruńskiego Piernika to część Okręgowego Muzeum w Toruniu, a zarazem największe muzeum piernika w Europie. Posiada też w swoich zbiorach ogromną kolekcję form piernikowych wykonanych z drewna. Czym ten przybytek różni się od siostrzanego? Jak to rodzeństwo, są one na tyle podobne, co odmienne. Tutaj również możecie wziąć udział w warsztatach wypiekania tradycyjnych toruńskich pyszności (od wtorku do niedzieli w godz. 10-15, zajęcia zaczynają się o każdej pełnej godzinie). Jednak w tym muzeum, zamiast w sam środek przedstawienia, możecie wkroczyć do świata cyfrowego, np. słuchając, co do powiedzenia ma wirtualna kramarka albo przymierzając strój, m.in. właściciela fabryki… również wirtualnie. Ponadto, choć sam oddział muzeum znajduje się w budynku dawnej XIX-wiecznej fabryki pierników należącej do rodziny Weese, część eksponatów jest nieco bardziej nowoczesna. W piwnicy znajdziecie bowiem piec służący do wypieku pierników, pochodzący z lat 60 XX w., a na pierwszym piętrze będziecie mieli okazję razem z dziećmi zobaczyć ekspozycję rodem z czasów nowożytnych i PRL-u, przedstawiającą miejsca związane z tą najbardziej znaną toruńską tradycją. Zwiedzicie tam tradycyjną kuchnię, w której będziecie mogli zapoznać się z dawnymi przepisami, biuro fabryki, a nawet sklep z łakociami. Zwiedzający mogą też wsiąść do samochodu marki 'Żuk', którym dawniej rozwożono pyszne pierniki - coś w sam raz dla chłopców! Ale to jeszcze nie koniec atrakcji. W Muzeum Piernika można bowiem zorganizować piernikową biesiadę, a nawet… urodziny! Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję nie tylko zwiedzić muzeum i wysłuchać toruńskich legend oraz historii powstania miejscowego specjału, ale też przebrać się w stroje historyczne i zabawić się w piekarza! Efekty swojej pracy każdy z uczestników może zabrać ze sobą do domu.

 

Pierniki w Muzeum Piernika w Toruniu
Eksponaty w Muzeum Toruńskiego Piernika

 

Godziny otwarcia placówki zależą od sezonu. Od października do kwietnia muzeum czynne jest od 10 do 16 we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków, od maja do września w godz. 10-18 − w okresie maj-czerwiec przez okrągły tydzień, a od lipca do września codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Zależnie od celu wizyty, możecie wybrać jeden z trzech wariantów biletów - za zwiedzanie samej ekspozycji zapłacicie 9zł za bilet normalny a 6zł za ulgowy, natomiast za warsztaty wypieku piernika 7zł (bilet normalny) lub 5zł (ulgowy). Bilet łączony na obie atrakcje to koszt 12zł za bilet normalny i 8zł za ulgowy. Muzeum mieści się przy ul. Strumykowej 4.

 

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Miejsce w sam raz dla małych naukowców. Młyn Wiedzy łączy w sobie centrum nauki z… placem zabaw! Ale tutaj zamiast karuzeli i drabinek, maluchy mają do wyboru wyścigi ciężarówek, własnoręczne sprawdzenie praw Newtona i odkryć Kopernika czy wybudowanie tamy. Pomyśleliście kiedyś o tym, że aby wymieszać herbatę z cukrem wystarczy zrobić w niej bąbelki? Tego i wielu innych rzeczy Wasza pociecha może dowiedzieć się, korzystając z interaktywnych wystaw lub zajęć w jednej z trzech pracowni: fizycznej, biologicznej i multimedialnej. Warsztaty trwają 60 min. dla młodszych dzieci i 120 min. dla młodzieży (w pracowni multimedialnej 75 min. dla wszystkich od 7 r.ż.). Pamiętacie ze szkoły zajęcia na temat tarcia, oporu, załamania światła czy budowy komórek? Mnóstwo wzorów, schematów - niezbyt ciekawe dla młodego człowieka, prawda? Ale sprawdzanie praw fizyki w praktyce i przeprowadzanie eksperymentów w laboratorium to już zupełnie co innego! Wasze dziecko będzie miało okazję zobaczyć wszystko to na własne oczy, a nawet spróbować swoich sił w pracach laboratoryjnych - kto wie, może wciągnie się na tyle, że za kilka lat będzie przeprowadzać własne doświadczenia, ale już z dyplomem w ręku? Jeśli szukacie zajęć z innych dziedzin nauki, pomyślcie o spotkaniach w pracowni multimedialnej, gdzie Wasza pociecha nauczy się korzystać z drukarki 3D - urządzenia przyszłości albo o organizowanych otwartych warsztatach o bardzo różnorodnej tematyce - razem z dzieckiem będziecie mogli odkrywać tajemnice pracy nad muzealnymi eksponatami, warsztat drukarza i wiele, wiele innych.

 

Muzeum można odwiedzić od wtorku do piątku w godz. 9-15 (z podziałem na dwie tury w godz. 9-12 i 12-15) oraz w soboty i niedziele od 11 do 17. Za bilety ulgowe, zarówno na zwiedzanie, jak i warsztaty, zapłacicie 12zł. Wejście do muzeum dla osoby dorosłej to koszt 17zł, a na warsztaty - 14zł. Możecie też zdecydować się na bilet rodzinny - cena za zwiedzanie wystaw to 37zł, a za warsztaty 33zł. Z takiej wejściówki skorzystać mogą najwyżej 4 osoby, w tym do dwóch dorosłych. Dzieci do drugiego roku życia mogą wejść bezpłatnie. Muzeum znajduje się przy ul. Władysława Łokietka 5.

 

Dom legend toruńskich

Co dzieci lubią najbardziej (no, może poza słodyczami)? Bajki! A jakie bajki preferują ich rodzice? Edukacyjne! Czyli na przykład… legendy. Dom legend toruńskich to prawdziwa hybryda, jak na legendarnego stwora przystało, czyli pół-muzeum, pół-teatr. Wybieracie się do Torunia z dziećmi, ale jedno to rozbrykany przedszkolach, a drugie - małomówny nastolatek wpatrzony w ekran swojego telefonu? Dom legend to coś dla Was - tam nawet seniorzy rodu będą się dobrze bawić! W klimatycznych podziemiach starej kamienicy przy ul. Szerokiej 35 wykwalifikowani animatorzy zabiorą Was w historyczną podróż, oprószoną dozą fantazji. Nieśmiali mogą po prostu się przyglądać, a ci bardziej odważni - nawet wziąć udział w przedstawieniu i wcielić się w jedną z postaci. Jeśli Wasze dziecko gra w każdym szkolnym przedstawieniu, na pewno będzie zachwycone mogąc uczestniczyć w takim spektaklu. Jeżeli, co całkiem prawdopodobne, maluch zakocha się w tym miejscu, możecie pomyśleć nad zorganizowaniem mu tam urodzin. Podczas imprezy goście ucztują w iście królewskim stylu - za długim stołem, zastawionym przysmakami, a solenizant z koroną na głowie. Dzieci zabawiać będą animatorzy, m.in. przeprowadzając pokaz legend, podczas którego każdy będzie mógł wcielić się w jedną z ról w przedstawieniu.

 

Muzeum otwarte jest od 10 do 18, a pokazy zaczynają się o każdej pełnej godzinie. Koszt biletu dla dzieci od 3 roku życia wynosi 9,5zł, a dla dorosłych 12zł. Istnieje również możliwość wykupienia biletów poza godzinami otwarcia muzeum (8-10 i 18-21) za 13zł, niezależnie od wieku uczestników. Warto również śledzić ofertę placówki - organizuje ona bowiem różnorodne warsztaty edukacyjne.

 

Krzywa wieża w Toruniu
Krzywa wieża związana z jedną z toruńskich legend

 

Planetarium Toruń. Centrum popularyzacji kosmosu

Toruń słynie przede wszystkim z dwóch rzeczy - z piernika i… Kopernika! A skoro tak, wśród atrakcji nie może zabraknąć planetarium. Do wyboru jest kilka różnych projekcji, w tym przygotowane specjalnie dla dzieci, jak 'Cudowna podróż', czy animowana 'Mój kumpel Niko', w której o kosmosie opowie młody Mikołaj Kopernik. Poza pokazami nieba, na odwiedzających czekają jeszcze dwie sale interaktywne - Geodium i Orbitarium. W pierwszej można zapoznać się z dziejami naszej planety, są tam wybuchające wulkany, ocean, lodowiec, a nawet stanowiska przedstawiające trzęsienie Ziemi czy start rakiety. Druga daje możliwość zaznajomienia się z procesami zachodzącymi we Wszechświecie - dzieci dowiedzą się tam np. jak wyglądają atmosfery różnych planet albo jak powstaje zorza polarna.

 

Na każdą z atrakcji obowiązują określone godziny wstępu, od wtorku do piątku muzeum otwarte jest od 8.30 do 15.15, w soboty od 10.45 do 17, a w niedziele do 10.45 do 16.30. Pokazy oraz zwiedzanie każdej z sal interaktywnych trwa ok. 40 min. Bilet na projekcje w planetarium to koszt 10zł za ulgowy i 12zł za normalny. Za wejście do Orbitarium i Geodium zapłacicie 7zł (ulgowy) lub 9zł (normalny) − za każdą salę z osobna. W weekendy i święta dla wszystkich obowiązują bilety ulgowe. Placówka mieści się przy ul. Franciszkańskiej 15/21. Uwaga! Muzeum przeznaczone jest dla dzieci powyżej 4 roku życia.

 

Park Etnograficzny

Po co oglądać zdjęcia, skoro można coś zobaczyć na własne oczy? Prawdziwe budynki i pamiątki dużo bardziej działają na wyobraźnię i lepiej pozwalają zwizualizować sobie, jak żyli mieszkańcy naszego kraju w XIX i na początku XX wieku. Budynki do tego unikatowego, bo położonego w samym sercu miasta, skansenu sprowadzane były m.in. z Kujaw, Kaszub oraz ziemi chełmińskiej czy dobrzyńskiej. Wasze dzieci będą mogły zobaczyć m.in. kuźnię, piec chlebowy, gołębnik, młyn wodny, prawdziwy wiatrak, a nawet remizę ochotniczej straży pożarnej z początków XX w. Taką lekcję historii na pewno zapamiętają na długo!

 

Park Etnograficzny otwarty jest przez cały rok, chociaż zwiedzanie pewnie będzie przyjemniejsze w cieplejszych miesiącach. Godziny wstępu zależą od pory roku. Od 1 października do 14 kwietnia skansen można odwiedzić od wtorku do piątku w godz. 9-16, a w weekendy od 10 do 16 (jedynie od 1 listopada do 28 lutego park czynny jest do 15), od 15 kwietnia do 30 czerwca we wtorki i czwartki od 9 do 17, w środy i piątki w godz. 9-16 oraz w soboty i niedziele od 10 do 18, natomiast od 1 lipca do 30 września w środy i piątki od 9 do 16, a w pozostałe dni tygodnia (z wyjątkiem poniedziałków) w godz. 10-18. W poniedziałki skansen jest zamknięty. Za bilet ulgowy zapłacicie 6zł, a za normalny - 9zł. Bilet rodzinny to koszt 18zł. Dzieci do lat 7 mogą odwiedzić park za darmo. Skansen znajduje się przy Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (Wały gen. Sikorskiego 19).

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Ze starszymi dziećmi możecie też odwiedzić Muzeum Etnograficzne, którego częścią jest Park Etnograficzny. W placówce warto zobaczyć przede wszystkim nowoczesną wystawę Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950). Tam, jak wskazuje nazwa tego miejsca, będziecie mogli dowiedzieć się więcej o życiu codziennym, wierzeniachobyczajach m.in. Kujaw, Borów Tucholskich czy Kaszub. Czy wiecie, jak ludzie z małych miasteczek i wsi spędzali czas wolny 100-150 lat temu? Albo jak dbali ohigienę? Tego dowiecie się nie tylko dzięki pomysłowo pokazanym eksponatom, ale też filmom, nagraniom oraz prezentacjom multimedialnym. Poza drugą ekspozycją stałą, Salonikiem prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej - założycielki muzeum, możecie wybrać się także na kilka wystaw czasowych albo… na zajęcia edukacyjne. Propozycje dla najmłodszych to m.in. Kociołek ze sztuką (folklor i rękodzieło), Bajeczne czwartki (bajki ludowe i działania twórcze na ich podstawie - tylko w lipcowe i sierpniowe czwartki o 12) albo Etnoigraszki (coś dla muzykalnych maluchów). Na młodzież czekają m.in. spotkania Żywot pieśni, pieśni żywota, na których uczestnicy zapoznają się z tradycyjnymi pieśniami związanymi z kalendarzem obrzędowymi i ważnymi wydarzeniami z życia, a także warsztaty plastyczne, czy taneczne.

 

Do muzeum obowiązują te same godziny wstępu, co do Parku Etnograficznego (poza okresem od 1 listopada do 28 lutego - Muzeum jest wtedy czynne do godz. 16). Bilet ulgowy na wystawę Tajemnice codzienności oraz na wystawy czasowe to koszt 5zł, ulgowy 3zł, a rodzinny 10zł. Do Saloniku prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej wejdziecie za 2zł od osoby. Placówka mieści się przy ul. Wały gen. Sikorskiego 19.

 

Karolina Kupiecka

 

Zobacz również

Muzea zabawek dla dzieci

Muzea zabawek dla dzieci

Muzeum zazwyczaj przywodzi na myśl eksponaty ściśle kojarzone z historią lub sztuką. Zabierz dzieci do jednego z niezwykłych muzeów zabawek, w którym pozna historię z nieco innej strony.

czytaj więcej

Najciekawsze muzea w Polsce dla dzieci

Najciekawsze muzea w Polsce dla dzieci

Obawiasz się swojej pierwszej wizyty z dzieckiem w muzeum? Masz wrażenie, że to jeszcze za wcześnie i twój maluch nie wytrzyma zbyt długiego zwiedzania? Całkiem niepotrzebnie. W dzisiejszych czasach muzea są przygotowane...

czytaj więcej

Muzea przyrodnicze w Polsce

Muzea przyrodnicze w Polsce

Muzea i obiekty przyrodnicze to genialny pomysł na żywą lekcję biologii. Wprowadź swoje dzieci w cudowny świat roślin i zwierząt. Naucz je szacunku do istot żywych i zafascynuj pięknym światem przyrody.  Poznaj...

czytaj więcej

Zajęcia kreatywne dla dzieci w Toruniu

Zajęcia kreatywne dla dzieci w Toruniu

Chcemy, aby nasze dzieci były inteligentne i zaradne, a często zapominamy, że niezwykle cenną cechą jest również kreatywność. Dlatego prezentujemy 8 najciekawszych propozycji warsztatów kreatywnych w Toruniu.

czytaj więcej