Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Rzeszów
    Chopina 30
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: do uzgodnienia
    Kategoria: Koncerty i widowiska
    Tel:(017) 862 84 08
    E-mail:sekretariat@filharmonia.rzeszow.pl

    Filharmonia Podkarpacka

    Pierwszy koncert Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej uznany za rozpoczęcie pierwszego sezonu, a tym samym początek istnienia filharmonii odbył się w 1955 roku. Po czterech latach orkiestra została upaństwowiona i od tej pory nosiła nazwę: Państwowa Orkiestra Symfoniczna. W 1967 roku oficjalnie ustanowiono Filharmonię Rzeszowską imienia Artura Malawskiego, a od 2010 roku instytucja funkcjonuje pod nazwą: Filharmonia Podkarpacka. Nieprzerwanie od 1960 roku, w Filharmonii organizowane są audycje dla szkół i przedszkoli. Instytucja jest również znana jako współorganizator popularnego, corocznego Festiwalu Muzyki w Łańcucie. Obecnie dyrektorem naczelnym placówki jest prof. Marta Wierzbieniec. 

     

      Wiolonczela jest jednym z instrumentym orkiestry
      symfonicznej 

    Filharmonia Podkarpacka jest prawdziwym rajem dla melomanów z całej Polski - posiada jedną z największych w kraju sal koncertowych z amfiteatralną widownią na (aż!) 600 miejsc.

    Pracownicy Filharmonii, chcąc kształtować muzycznie młode pokolenie, przygotowali dla nich specjalną ofertę edukacyjną obejmującą m.in.: audycje szkolne oraz rodzinne koncerty

     

    Koncerty szkolne

    Uczniowie biorą udział w koncertach rzeszowskiej orkiestry symfonicznej i jej gości - solistów, dyrygentów. Każdy występ poprzedza wypowiedź prelegenta, który wprowadza młodzież w tematykę koncertu. Młodzi słuchacze mogą uczestniczyć między innymi w Widowisku Baletowym, czy występie zatytułowanym: Alicja w Krainie Muzycznej Magii

     

    Audycje szkolne

    Wykonawcami koncertów są muzycy profesjonalnych zespołów. Występy nie odbywają się w budynku filharmonii, a w szkołach lub ośrodkach kultury funkcjonujących w województwie podkarpackim. Koncerty, wzbogacone komentarzami, wprowadzają młodzież w świat muzyki klasycznej, sakralnej i folkowej. 

    Tematy zajęć są zróżnicowane i sięgają do wielu nurtów muzycznych. Jednym z tematów audycji, w której uczniowie mogą wziąć udział jest: Szczypta klasyki - skąd znamy tę muzykę? Uczestnicy usłyszą kilka ciekawostek na temat znanych klasycznych utworów pojawiających się w mediach, jako reklamy, czy ilustracje telewizyjnych programów. Zostanie również przeprowadzony teleturniej Jaka to melodia w klasycznej wersji. Kolejna audycja, Spotkanie z folklorem, przybliży młodzieży starodawne zwyczaje i tradycje, a do tego przekaże garść informacji na temat kompozytorów, którzy tworząc swoje utwory czerpali inspiracje z muzyki ludowej. Natomiast audycja pt. Muzyczne zagadki dla Waszej gromadki pomoże zrozumieć istotę muzyki ilustracyjnej i jej rolę w świecie sztuki.